Операція "Термідор": Як запорізькі чекісти красивими назвами прикривали знищення технічної інтелігенції

У другій половині 30-х років минулого сторіччя шпигуно- та диверсантоманія у запорізьких чекістів набула небаченого розквіту, її жертвами, перш за все, ставав інженерно-технічний персонал місцевих промислових підприємств

Операція "Термідор": Як запорізькі чекіс…

Портал Depo.Запоріжжя вже розповідав, як наприкінці 30-х років сотні спеціалістів, що зробили чималий внесок в індустріалізацію Запоріжжя, але, на жаль, мали германське підданство, були запроторені до радянських концтаборів або знищені. На тій "німецькій" операції "здобув слави" другий відділ Запорізького міськвідділу НКВС. Зараз мова піде про справи "доблесних чекістів" із восьмого та десятого відділів. Восьмий вишукував шпигунів і диверсантів в оборонній промисловості, десятий – в енергетиці. Полювали вони не стільки на іноземців, скільки на вітчизняних ІТРівців.  За назвами справ, подекуди вельми оригінальних, ховалися сотні загублених доль і життів… Як і попереднього разу, дозволимо собі не брати у лапки характеристики і визначення, які давали "викритим" "шпигунським" групам НКВС-ники.

У другій половині 30-х років минулого сторіччя шпигуно-  та диверсантоманія у запорізьких чекістів набула небаченого розквіту - фото 1

Коричневі на Мотор Січі

На авіаційному заводі №29 (тепер це “Мотор Січ”) була реалізована справа “Коричневі”, по якій відпрацьовувалася фашистська шпигунсько-диверсійна група, створена громадянином Німеччини, майстром швейної фабрики Марксом. Він прибув до СРСР у 1926 році й до 1933-го працював на заводі №29. По справі були заарештовані майстри заводу Нестеренко, Молотарський (колишній австрійський підданий) та Лещинський (фігурант "німецької" справи – "Аншлюс"), налагоджувальник автоматів Дурнєв, інструктор Данченко. НКВС виокремлював постать заарештованого Клейна, якого, на переконання чекістів, під час перебування німецькому полоні у 1916 році завербувала німецька розвідка й у 1918-му перекинула на Росію для проведення шпигунської роботи. Загалом по справі було заарештовано дев’ять осіб, призналося сім.  

На тому ж заводі була ліквідована контрреволюційна націоналістична група, яка займалася підготовкою контрреволюційних кадрів для збройної боротьби проти радянської влади (справа "Авіатори"). По ній були заарештовані:

Йосип Лактіонов, колишній член ВКП(б), за спеціальністю технік-механік, працював на заводі начальником тарифно-нормувального бюро відділу монтажу;

Григорій Пацюк, нормувальник механічного цеху, у 1930 році вже заарештовувався органами НКВС, будучи запідозреним у контрреволюції;

- Павло Гордієнко, експедитор ливарних цехів заводу "Комунар";

- Іван Гордієнко, колишній священик, бухгалтер 14-ї школи Запоріжжя.

Слідча справа “авіаторів” була направлена у жовтні 1936 року до Спецколегії Дніпропетровського Облсуду.

Сахалінці на Запоріжсталі

У другій половині 30-х років минулого сторіччя шпигуно-  та диверсантоманія у запорізьких чекістів набула небаченого розквіту - фото 2

Не виглядає дивним, що значна частина справ та агентурних розробок була пов’язана із найбільшим тутешнім заводом  - "Запоріжсталь". Так, чекісти з’ясували, що на підприємстві діяла антирадянська група “Електрики“ у складі старшого чергового електрика Синякова та електрика Лукашкова. Вони планували здійснення аварій на електропідстанції заводу. А у електроцеху була ліквідована група поляків (справа “Диверсанти“), яка систематично випускала з ремонту завчасно непридатне електроустаткування. По справі було засуджено три особи, серед них й начальник цеху Мациєвський.

По справі "Сахалінці" до п’яти років був засуджений токар ремонтного цеху "Запоріжсталі" Котіков як учасник шпигунсько-диверсійної групи на Далекому Сході, що здійснював роботу на користь Японії.

"Ображені" на алюмінієвому комбінаті

На Дніпровському алюмінієвому заводі (тепер це Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат) була реалізована справа "Ображені", унаслідок чого знешкоджена диверсійна група. Їй закидалося здійснення низки аварій на електропідстанції заводу за завданням агента польської розвідки Козирі (був засуджений до 10 років концтаборів). По справі були заарештовані інженер перетворювальної підстанції ДАЗу Юрін та технік підстанції Бублик. Обох виключили з ВКП(б), першого як троцькіста, другого як дворушника.

Конструктор ДАЗу Чержик за поширення антирадянської агітації та терористичні погляди був засуджений до чотирьох років (справа "Юнці").

У другій половині 30-х років минулого сторіччя шпигуно-  та диверсантоманія у запорізьких чекістів набула небаченого розквіту - фото 3

 "Ловці" на титаномагнієвому комбінаті

Були знайдені вороги і на Дніпровському магнієвому заводі. Відпрацювання на підприємстві діяльності контрреволюційної фашистської групи, яка проводила антирадянську агітацію, отримало назву “Ловці”. По цій справі засудили німців - планувальника Діка та непрацюючого Левена. Інженер заводу Ісаков “пішов” по справі “Термідор”  - його звинуватили в антирадянській агітації. Слідство довело справу до кінця і передало до Особливої Наради.

Флаг Фірми на Дніпрогесі

У другій половині 30-х років минулого сторіччя шпигуно-  та диверсантоманія у запорізьких чекістів набула небаченого розквіту - фото 4

Співробітники десятого відділу згідно з напрямком своєї діяльності основну увагу зосередили на Дніпрогесі. В рамках реалізації агентурної справи “Відроджені” тут було викрито контрреволюційну фашистсько-троцькістську організацію, яка мала на меті здійснення диверсій, терору и шпигунства. Організацію було започатковано 1931 року агентом німецької розвідки Біндером, що в той час працював на монтажі турбін Дніпрогесу як представник фірми “Ньюпорт Ньюс”. Загалом по справі було заарештовано й засуджено 11 осіб, серед них турбінний майстер Дніпрогесу Сергучик, який з 1913 по 1926 рік проживав в Америці, прибув до СРСР як реемігрант. Був членом ВКП(б), виключений 1936 року як троцькіст.

Із “Відродженими” була пов’язана агентурна справа ”Американці”, заведена на спеціалістів-реемігрантів. А крім того, на електростанції були викриті ”Флаг Фірми”, ”Блискавки” тощо.

Загалом, тривала планомірна боротьба радянської влади із будь-ким, хто міг бути для неї небезпечним. Реемігрантами, бо ті бачили життя за межами ”більшовицького раю” й могли своїми розповідями підбурювати оточуючих. Технічною інтелігенцією, бо стояла на заваді кар’єристам і пристосуванцям… Тривала боротьба із власним народом, ліпилася сіра маса - homo soveticus. 

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme