Україну врятує любов та рухливість: запорізькі науковці зазирнули у наступний рік

Науковці Запорізького національного університету окреслили головні тенденції року, що минає, та спрогнозували тренди майбутнього

Україну врятує любов та рухливість: запо…

Дивне це передноворічне відчуття: сьогодні ми прагнемо зазирнути у майбутнє, а завтра - бац! - і ми уже в ньому. Утім, поки цього часового стрибка не сталося, можна дослухатися до прогнозів фахівців – до слова, досить суперечливих. В економіці Україні прогнозують, скоріше, оптимістичні зміни. В політиці і суспільстві - напругу. У душах - відчуття невизначеності. Чому - поясняють науковці Запорізького національного університету.

Якщо реформи не втіляться в життя, перезавантаження політичної системи у 2017 році - неминуче

Науковці Запорізького національного університету окреслили головні тенденції року, що минає, та спрогнозували тренди майбутнього - фото 1

Максим Лепський, доктор філософських наук, професор, декан факультету соціології та управління ЗНУ:

"Головним процесом року, що минає, як і раніше, був конфлікт на Сході, який перейшов з відкритого, жорсткого конфлікту в стадію замороженого. Іноді він знову ставав гарячим, але це було пов'язано зі спробою впливу на внутрішньополітичну ситуацію в Україні. Друга тенденція - це великий розрив між вищим класом та середнім. Цей розрив посилився, і його актуалізація через електронні декларації привела до того, що зросло невдоволення людей. Третій момент - зниження якості життя, що впливає на соціальне самопочуття. І важливим фактором є міжнародна обстановка, яка впливає на ситуацію в Україні. Головна подія року на міжнародній арені - вибори президента США, ставка українського політикуму на Клінтон і несподівана перемога Трампа. Другий момент - посилення бар'єрних функцій в Євросоюзі і посилення тиску на єдність всередині європейського простору, що впливає на позиції України в Європі. Третій момент - це Brexit, який вплинув на ті ж самі бар'єрні функції і стан ЄС.

Найголовніше завдання на наступний рік - врегулювання внутрішньополітичних процесів, перш за все пов'язаних з економічною реформою і боротьбою з корупцією, створення умов для поліпшення якості життя і зменшення розриву між класами. Якщо цього не відбувається, залишається один варіант - вибори, перезавантаження політичної системи. Важлива міжнародна подія 2017 року – вибори у Франції та Німеччині. Це вплине на ситуація з санкціями по відношенню до Росії. Багато що буде залежати від української дипломатії, її здатності врегулювати відносини з новим американським урядом.

Початок року буде складним, особливо лютий – березень. Ще одна точка напруги, котра пов'язана зі знаковими політичними подіями, – жовтень – листопад".

Перші місяці 2017-го будуть визначальними з точки зору збереження Україною вектора 

Depo.Запоріжжя окресли головні тенденції року, що минає, та спрогнозували тренди майбутнього - фото 2" alt="Науковці Запорізького національного університету на прохання порталу Depo.Запоріжжя окресли головні тенденції року, що минає, та спрогнозували тренди майбутнього - фото 2" height="479" src="//www.depo.ua/static/files/gallery_uploads/images_a/b326d3ea4cf1.jpg" width="729">

Євген Цокур - доктор політичних наук, професор, завідувач кафедри політології ЗНУ

"Рік, що минає, був доволі складним для України і світу у всіх вимірах. Найважливішими процесами року для країни було, як не дивно це звучить, збереження власного суверенітету в умовах глобальних викликів і перші спроби реформування, адаптації до сучасних умов існування в світі та Європі. Звичайно, поки цього не видно у реальних кроках і результатах, але, можливо, в наступному році вдасться отримати ефект, який буде помітним для суспільства. Звичайно, за багатьма показниками рік був одним з найважчих в історії української державності нової доби – з точки зору і людських втрат, і зовнішньої політики, і за іншими показниками.

Наступний рік (особливо перші кілька місяців), як на мене, буде визначальним щодо позиціонування України, можливості збереження вектору її розвитку у тій системі глобальних викликів, які зараз є у світі. І, звичайно, дуже багато буде залежати від вправності влади щодо взаємодії та порозуміння з суспільством. Зрозуміло, що в цих умовах ані влада, ані еліта, ані суспільство самочинно вижити не зможуть. Наявність державності як елементу самозбереження для влади і для суспільства все ж є ключовим завданням. Говорити, що наступний рік буде у всіх вимірах кращим, мабуть неможливо (та й не потрібно створювати таку ілюзію), тому що світові тенденції дуже песимістичні, а Україна, як перетин економічних, географічних і інших шляхів, занадто залежна від них. Але, як на мене, головне – щоб любов до батьківщини (як патетично це не звучить) зберігалася, щоб суспільство розуміло цінність себе самого, свого вибору і тієї країни, в якій воно живе і без якої воно існувати не може. А владі бажано більше дослухатися до потреб суспільства, стати ближчою до нього у вимірі розуміння та спільних дій".

Бюджетний приріст на 3% виправданий. Резерви є

Науковці Запорізького національного університету окреслили головні тенденції року, що минає, та спрогнозували тренди майбутнього - фото 3

Алла Череп - доктор економічних наук, професор, декан економічного факультету ЗНУ

"Незважаючи на бойові дії, для України 2016 рік був непоганим. Інвестиції в економіку збільшилися, ВВП трохи виріс (як і планували, десь на 1,5-2%), обсяг реалізованої продукції зріс. Правда, ВВП на душу населення залишається дуже низьким – на 134 місці у світі. Відповідно, треба робити все, аби пожвавити економіку. Уряд повинен докласти зусиль для створення нових робочих місць. У всьому світі малий бізнес приносить до 70% ВВП, у нас - приблизно 13%. При чому в Україні це або купівля-продаж, або виробництво товарів з невисокою доданою вартістю. Особливо перспективним є створення робочих місць в сільському господарстві - ми маємо величезний потенціал, 1,1 га землі на людину (в Європі - 0,7). Цій галузі потрібні кредити під низькі відсоток (або взагалі без відсотків).

Хотілося б, щоб паралельно зі збільшенням мінімальної зарплати уряд доклав зусилля по виведенню економіки з тіні.

Бюджет на наступний рік прийнято з приростом 3% - можливо, цей прогноз і оптимістичний, але він цілком може бути виправданим. Резерви у нас є".

Українці відчуватимуть невизначеність, але негативні емоції можна і варто долати 

Науковці Запорізького національного університету окреслили головні тенденції року, що минає, та спрогнозували тренди майбутнього - фото 2

Юлія Паскевська, кандидат психологічних наук, доцент Кафедри психології ЗНУ

"Протягом року настрій людей змінювався, він не є статичним. Емоційний стан запоріжців був більш рівним, ніж у мешканців більшості інших регіонів. Містяни протягом року бачили певні позитивні зміни (взяти хоча б ремонт доріг), і це впливало на настрій.

Наприкінці року в багатьох виникає стрес. Завершується один етап, починається інший, підбиваються підсумки – і це не завжди викликає в людей задоволення. Люди стають емоційно більш збудженими. Водночас святкова атмосфера, зовнішні прикраси міста створюють психологічний комфорт та внутрішню рівновагу.

Щодо наступного року – перед суспільством стоїть багато невирішених питань, що не додає впевненості, створює відчуття невизначеності. Кожному складно прорахувати, що буде відбуватися у наступні півроку. Піднесеності настрою немає, але все ж кожна людина завжди мріє про краще. Якщо кожен з нас буде позитивно мислити, це буде відбиватися і на загальному рівні.

На майбутнє людям потрібно виробляти в себе психологічну гнучкість, рухливість, адаптивність до будь-яких умов. Ці властивості особливо важливі в наш час змін".

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme