Найтаємничіше поховання на Запоріжжі прийшло у гнітючий занепад

На старому цвинтарі причаїлась таємниця жінки-царевбивці

Найтаємничіше поховання на Запоріжжі при…

Мешканці міста Василівка, що розташоване неподалік Запоріжжя, стверджують, що у них на старому цвинтарі похована перша в Московській імперії жінка-царевбивця Софія Перовська, повідомляє кореспондент порталу Depo.Запоріжжя.

На старому цвинтарі причаїлась таємниця жінки-царевбивці - фото 1

На могилі Перовської дивний нагробок, зовні він ніби кілька разів перетягнутий мотузкою. На табличці нічого не викарбовано, бо похоронили таємно. Поряд знаходиться ще одне поховання - його ідентифікувати неважко, адже є напис “Перовська Варвара Степанівна”. Саме так звали матір Софії-царевбивці. За словами місцевих мешканців, колись ці надгробки охоронялися державою: за радянських часів діяльність царевбивць-терористів героїзувалася. Наразі кладовище знаходиться на балансі Василевської міскради, а поховання відомої історичної постаті прийшло у гнітючий занепад.

На старому цвинтарі причаїлась таємниця жінки-царевбивці - фото 2

Могила Варвари Перовської

На старому цвинтарі причаїлась таємниця жінки-царевбивці - фото 3

Могили матері та, ймовірно, дочки розташовані поруч

Софія Перовська була повішена 15 квітня 1881 року у Петербурзі за замах на Олександра II. Разом з нею Желябов, Михайлов, Кибальчич та Рисаков – організатори цього царевбивства з “Народної волі”. За тодішніми законами, тіла страчених політичних злочинців не видавали рідним та засекречували їхнє місце поховання. Утім її тіло, насправді, могло бути поховано на Запоріжжі.
У Василівці доживала свого віку мати Перовської, її друга дитина - молодший брат Софії був управляючим маєтком Попова, що досі зберігся у місті, та мав там власний будинок.

На старому цвинтарі причаїлась таємниця жінки-царевбивці - фото 4

Частина музейного комплексу "Садиба Попова"

За однією з версій, Варвара Перовська як дочка героя війни 1812 року та онука ад’ютанта Суворова, за сприяння того ж власника Василевського маєтку Попова, куди на полювання полюбляв наїжджати брат Олександра II, або ще за якихось обставин, могла викупити тіло страченої доньки і таємно поховати у Василівці.

На старому цвинтарі причаїлась таємниця жінки-царевбивці - фото 5

Імовірно могила Софії Перовської

За іншою версією, могила Софії Перовської може бути кенотафом – грецькою: “порожня могила”. Тобто пам’ятником у вигляді нагробка, який робили, коли прах покійного був недоступний для поховання. Адже мати дуже страждала за страченою донькою, в її кімнаті, крім ліжка, крісла та портрета Софії на стіні, більше нічого не було. Варвара Перовська пережила доньку-царевбивцю на 23 роки, померла у 1904 році.

Свого часу запорізькі краєзнавці звернулися до музеїв та архівів Ленінграда. “Доктор історичних наук Цамуталі цілком підтримав, як робочу гіпотезу, можливість таємного поховання Софії Перовської”, - зазначив краєзнавець Юрій Вілінов. Докладніше про це дослідження він відзвітував у своїй книзі “На шляху від порогів до синіх морів”. Іншої думки дотримувалася онука Василя Перовського, яка працювала в запорізькому краєзнавчому музеї, вивчала історію своєї родини, навіть видала книгу про це, і стверджувала, що під безіменним нагробком у 1907 році була похована дружина Василя, її бабуся. А напис нібито через революційні події не встигли викарбувати.

На старому цвинтарі причаїлась таємниця жінки-царевбивці - фото 6

Будинок Перовских в Василівці

На старому цвинтарі причаїлась таємниця жінки-царевбивці - фото 7

Так чи інакше, але поховання, що наразі перебуває у гнітючому занепаді, могло б стати однією з туристичних цікавинок Василівки та всією області. Значно більше пощастило будинку Перовських, що зберігся у Василівці дотепер. Він є пам’яткою історії та розташований неподалік Музею-заповідника “Садиба Попова”.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme