“Голосую за Америку!”: Як запоріжці за радянських часів псували вибори і нерви чекістам (ДОКУМЕНТ)

Анонімні листи з критикою радянської влади, листівки у виборчих урнах - “маленькі” запоріжці навіть за часів Сталіна кидали виклик найпотужнішій каральній машині у світі

“Голосую за Америку!”: Як запоріжці за р…

Життя в Радянському Союзі відмічалося тотальним контролем комуністичної партії над усіма сферами життя та “недрімним оком” органів державної безпеки, спрямованим на поборення будь-яких проявів вільнодумства. Та разом із тим на протязі усього часу існування “імперії зла” знаходилися незгодні, хто не лише пошепки на кухні, але й діями засвідчував свою антирадянську позицію. І мова навіть не про учасників організованого руху Опору, зокрема оунівців, а про звичайних пересічних громадян. Портал Depo.Запоріжжя за допомогою архівних документів згадує краян, що кидали виклик Великому брату і сплачували за це високу ціну. Адже вони того варті…

Як чекістам довелося перевірити 80 тисяч рукописів  

Через лише два анонімні листи чекістам довелося перерити десятки архівів в різноманітних організаціях, щоб звірити почерки та вирахувати автора. Обидва листи надійшли в Управління МДБ (Міністерства Державної безпеки) в Запорізькій області. Перше - у листопаді 1945 року, друге - наприкінці 1947-го. Згідно з визначенням співробітників МДБ листи були антирадянського змісту, в яких автор дискредитував одного з керівників СРСР й у різкій формі піддавав критиці радянську дійсність. За самим змістом документів визначити не лише автора, а навіть коло осіб, до якого він міг би належати, оперативники не змогли. Тож основним методом агентурно-оперативних заходів став “фізичний” розшук за почерком. Ймовірно, то дійсно була важка фізична праця, оскільки з часу появи першого листа в різноманітних організаціях, закладах та на підприємствах Запоріжжя чекісти перевірили до 80 тисяч рукописів. Й лише у грудні 1947 під час перегляду архіву у 3-му відділенні міліції знайшли заяву на прописку в Запоріжжі, почерк в якій був ідентичним тому, що в анонімних листах. Таким чином і встановили особу автора. Ним виявився уродженець села Корніївка Веселівського району Запорізької області Іван Гороховець, якому на той час було 38 років. Чекісти з’ясували, що під час німецької окупації він працював в поліції, на момент написання листів був диспетчер залізничного цеху підприємства “Запоріжбуд”. Гороховця було заарештовано.

Інформатор “Гарусов” і бухгалтер із Вільнянська

Звісно, треба бути дуже наївною людиною, щоб намагатися виправити радянську дійсність взагалі, а тим більше листами. Проте нерідко ми щось робимо тому, що не можемо не робити, це, як крик, який не стримати. Може, саме таким криком і були чотири анонімні листи, адресовані у 1946 році Прокуратурі СРСР, редакції газети “Правда”, Голові Ради Міністрів УРСР й Запорізькому обком КП(б)У. Очікувано усі листи опинилися у розпорядженні УМДБ Запорізької області для розшуку автора. Його встановили. Листи писав уродженець села Наталівка Запорізького району Запорізької області Іван Година, якому виповнилося 28 років. Він працював  бухгалтером на заводі ім. Шевченка у Вільнянську. Проте одразу затримати його не вдалося. З’ясувалося, що бухгалтер “зробив ноги” - залишив робоче місце на заводі й виїхав за межі України. Оперативників це не зупинило: для розшуку Години в його найближчому оточенні був завербований інформатор “Гарусов”, який підтримував зв’язки із родичами втікача. У грудні 1947 року “Гарусов“ доповів, що Година проживає у Карагандинській області, звідки надсилає листи своїй сестрі. За орієнтуванням МДБ Управлінням по Карагандинській області було встановлено, що Година проживав у селі Астахівка Тельманського району. Чекісти розпочали підготовку до арешту…

“Партія Жоржа Брауна“

У квітні 1947 року в плавнях, за 18 кілометрів від села Дніпровка Кам’янко-Дніпровського району Запорізької області було знайдено антирадянську листівку, написану на телеграфній стрічці за підписом “Жорж Браун”. Як повідомляли співробітники МДБ, “в листовке автор излагал клеветнические измышления на советское правительство” (мовою орігінала). Того ж місяця голова промартілі “Комуніст” в Дніпровці Давидченко отримав анонімного листа з вимогою надання грошей та продуктів для “партії Жоржа Брауна”. Слідчі звернули увагу, що і листівка, і анонімний лист написані однією особою. Під прийнятним приводом, було взято зразки почерків усіх жителів Дніпровки. Завдяки цьому вдалося встановити автора, яким виявився 22-річний житель Дніпровки Микола Бессонов. Під час обшуку у останнього було виявлено зошит з антирадянськими віршами. Бессонова засудили на шість років позбавлення волі.

Хай живе Америка – рятівниця народу!

Під час відкриття урни з бюлетенями на виборах у місцеві ради 21 грудня 1947 року на 11-й виборчій дільниці Запоріжжя була знайдена антирадянська листівка, виконана скорописом. У листівці автор піддавав критиці керівників компартії та уряду, а закінчував її словами “Хай живе Америка – рятівниця народу! Голосую за Америку!”. Враховуючи, що 11-та дільниця в основному обслуговувала робітників й службовців заводу №478 (Запорізький моторобудівний завод), розшук автора листівки був організований, в першу чергу, серед заводчан. 25 грудня у особових справах робітників заводу був виявлений рукопис робітника Спіглазова з почерком, ідентичним тому, що був у листівці. Фрезерувальник Олексій Спіглазов, уродженець села Алешково Богородського району Горківської області був заарештований. Тривало слідство, вишукувалися спільники…

“Маленькі” запоріжці навіть за часів Сталіна кидали виклик найпотужнішій каральній машині у світі - фото 1

Час від часу з’являлися на Запоріжжі листівки з більш радикальними закликами і заявами. Так,  21 січня 1948 року на території колгоспу ім. Будьоного у Мелітопольському районі була знайдена рукописна листівка, де автор закликав колгоспників до розправи над комуністами. Розшуки автора були розпочати одразу.

Якщо ми згадали тих, хто чинив свій маленький опір радянській владі, незайвим буде згадати і тих, хто завзято розшукував незгодних та “шив" їм справи. За станом на 1 січня 1948 року в Запорізькій області розшуком авторів анонімних документів й листівок займалися наступні співробітники МДБ: капітан Чирва (начальник відділення), майор Бакзевич (заступник начальника відділення), старший оперуповноважений капітан Мочалов та оперуповноважений старший лейтенант Матюхін.

Усі випадки появи листівок, анонімних листів, інших подібних  антирадянських проявів фіксувалися, їх автори підлягали розшуку та арешту. А про кожен, навіть найдрібніший епізод київське керівництво МДБ інформувало свої московських зверхників. І все одно такі випадки залишались на Запоріжжі досить непоодинокими… 

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme